СПІВПРАЦЯ З УНІВЕРСИТЕТОМ ГАДЕРСФІЛЬДУ
Триває наукове співробітництво кафедри фізики металів з університетом Гадерсфільду (The University of Huddersfield, UK), яке не перший рік розвиває доцент кафедри Олексій ПОПОВ. Основний напрям співпраці – створення нових конкурентоспроможних керамік методом реакційного гарячого пресування.
Під час нещодавнього візиту до університету Гадерсфільду Олексій Юрійович з британськими колегами провели дослідження реакційного синтезу біосумісних композиційних матеріалів на основі Al2O3-BN, які мають перспективи використання для створення довічних кісткових протезів. Нанопластівці нітриду бору, що виділяються в процесі гарячого пресування матеріалу, істотно покращують тріщиностійкість оксиду алюмінію, підвищуючи надійність кераміки щодо ударних навантажень, яким безумовно піддаватиметься кістковий протез.
Крім того, науковцями було вперше доведено можливість синтезу високоентропійних керамік на основі системи TiZrHfNbB-C. Матеріали такого типу планується використовувати в якості основного елементу керамічних бронеплит. Передбачається, що тріщини, формування яких в надтвердих шарах сприятиме ефективній дисипації енергії кулі, будуть зупинятися на м’яких прошарках, запобігаючи руйнуванню бронеплити. Ряд зразків цієї системи були створені студентами кафедри в рамках навчальної практики. На жаль, дослідження були істотно сповільнені війною, але наразі вони продовжилися завдяки експериментальним потужностям, наданим в Великобританії.
Для майбутніх інженерів та матеріалознавців з університету Гадерсфільду Олексій Юрійович в якості запрошеного викладача прочитав одну з лекцій курсу «Engineering Materials». Студенти та аспіранти кафедри фізики металів також матимуть змогу ознайомитися з останніми досягненнями в області керамічних нанокомпозитів під час лекційних курсів «Фізика нанокомпозитів», «Physics of nanocomposite materials», «Наноструктурні керамічні матеріали» та «Фізика реакційного синтезу керамічних нанокомпозитів».